tubka

Strona główna / Pytania i odpowiedzi

Będąc świadomym zagrożenia, lepiej możemy przeciwdziałać chorobom

Sposoby na wszy u dzieci i dorosłych – pytania i odpowiedzi

Wśród wielu próbowanych przez lata sposobów na wszy, warto zaufać niektórym preparatom, które są do ich zwalczania przeznaczone. Tego typu substancje istnieją i są to niektóre olejki eteryczne odstraszające owady. W tym wpisie poznają Państwo ich właściwości i sprawdzone sposoby na wszy.

1. Jakie są drogi zakażenia wszawicą?

Wszy nie posiadają nóg służących do skakania, mogą jedynie pełzać, dlatego zarazić się nimi można tylko przez bliski kontakt z osobą zakażoną (przytulanie się, stykanie się głowami) albo poprzez korzystanie z tych samych szczotek lub grzebieni, noszenie wspólnych nakryć głowy czy spanie we wspólnej pościeli. Najłatwiej można zarazić się wszawicą w dużych skupiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, a także kolonie i obozy organizowane dla dzieci i młodzieży). Problem wszawicy dotyczy wszystkich stref klimatycznych i populacji ludzkich, bez względu na ich status społeczny.

2. Jak postępować w przypadku stwierdzenia występowania wszawicy?

» Jeśli opiekun po skontrolowaniu włosów i głowy dziecka podejrzewa wszawicę, musi jak najszybciej udać się do lekarza lub farmaceuty, aby podjąć odpowiednie leczenie. Warto skontrolować stan włosów głowy całej rodziny, ponieważ trzeba ją również objąć leczeniem.

» Po konsultacji z farmaceutą można zastosować dostępne w aptekach środki na wszawicę. Zwalczają one wszy na każdym etapie ich rozwoju. Szampon SORA FORTE jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych w użyciu środków na wszy.

» Rodzice powinni poinformować o chorobie dyrektora placówki, do której uczęszcza dziecko. Dzięki temu będzie mógł on podjąć działania, które ograniczą rozwój zakażenia na inne dzieci.

3. Jakie są najlepsze sposoby na wszy?

Wszawica to problem dotyczący mieszkańców całego globu. Do zarażenia wszami dochodzi podczas bliskiego kontaktu z ich nosicielem. Wystarczy zbliżenie głowy, położenie „kurtki na kurtce”, użycie wspólnego ręcznika albo wspólny sen. Wystarczy, że na naszym ciele znajdzie jedna wesz. Wtedy zaczyna się uporczywe swędzenie, powiększenie węzłów chłonnych, a niekiedy poważne podrażnienia skóry. Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim profilaktyka

W przypadku wszawicy warto postawić na skuteczne zapobieganie chorobie. Profilaktyka wszawicy polega na zachowaniu najważniejszych standardów higieny. Dotyczą one przede wszystkim przedmiotów osobistych – gumek do włosów, czapek, ubrań. Podczas kontaktu z rzeczami osoby zarażonej, wszy mogą przypełznąć i zainfekować skórę głowy. Miejsca publiczne takie jak szkoła, autobusy, przedszkole, sale zabaw czy kino sprzyjają rozprzestrzenianiu insektów. Aby zapobiec dalszemu ich namnażaniu, warto znać najlepsze sposoby na wszy.

Preparaty na wszy

Jednym z najskuteczniej działających preparatów przeciwko wszom jest olejek Cytronella wyróżniający się świeżym, przyjemnym zapachem. Użyto go w preparacie SORA Lotion. Dzięki wygodnej butelce z atomizerem można łatwo nanosić płyn na włosy. Utrzymujący się zapach Cytronelli działa odstraszająco na wszy. Wśród wielu dostępnych na rynku chemicznych sposobów na wszy, SORA Lotion ma po swojej stronie szereg atutów, którym warto zaufać. Warto także zwrócić uwagę na nasz zestaw pytań i odpowiedzi, w którym wyjaśniamy m.in. jak radzić sobie ze zwalczaniem wszy u dzieci.

Dezynfekcja mieszkania

Dezynfekcja mieszkania to jeden z etapów walki z wszami. Oczywiście nie mamy na myśli profesjonalnej dezynfekcji, a wyprania elementów będących potencjalnym źródeł insektów. Najczęściej są to kołdry, ubrania, czapki, szaliki, kurtki, poduszki i przedmioty osobiste takie jak szczotki do włosów, grzebienie, gumki i wiele innych. Przedmioty te możemy uprać w pralce, wyparzyć, włożyć do zamrażalnika lub spłukać dużą ilością gorącej wody.

4. Różnice pomiędzy Sorą Lotionem, a Sorą Protect

Oba produkty są przeznaczone do zapobiegania zarażeniem wszawicą. Powinno się je stosować codziennie na włosy i skórę głowy. Zawierają w swoim składzie naturalne olejki eteryczne działające odstraszająco na owady oraz substancje działające łagodząco na skórę głowy i kondycjonująco na włosy.

SORA LOTION jest produktem kosmetycznym, SORA PROTECT wyrobem medycznym. Rozpuszczalnikiem w LOTIONIE  jest woda, w PROTECTCIE olej silikonowy ( cyklopentasiloksan)  o bardzo niskiej, zbliżonej do wody lepkości, który prawie natychmiast  odparowuje. Działanie przeciwwszawicze LOTIONU polega na odstraszaniu wszy zapachem, który wydzielają włosy. PROTECT działa na dwa sposoby: odstrasza zapachem oraz pokrywa włosy i skórę  głowy cienkim filmem, który uniemożliwia wszom przyczepienie się do włosów.

5. Kiedy wybrać SORĘ FORTE, a kiedy SORĘ PŁYN?

SORA FORTE to lek na wszy, który ma formę szamponu. Aplikuje się go bardzo łatwo i szybko, ponieważ wytworzona piana działa już po 10 minutach od użycia. Substancja czynna skutecznie niszczy wszy w każdej fazie rozwojowej, a jednocześnie jest bezpieczna dla ludzi. Z powodzeniem stosuje się ją od dawna w preparatach na wszawicę.

SORA PŁYN to wyrób medyczny. Aplikacja wymaga cierpliwości i jest czasochłonna, szczególnie na długie włosy. Skuteczność działania tego preparatu na wszy osiąga się także po dłuższym czasie. Substancja czynna nie ma zapachu i nie wchłania się przez skórę. Z tego względu SORĘ PŁYN poleca się osobom wymagającym szczególnej troski o zdrowie: dzieciom w każdym wieku, kobietom w ciąży, matkom karmiącym, a także osobom z chorobami astmatycznymi i alergicznymi.

 

-->