tubka

Strona główna / Objawy

Objawy i leczenie wszawicy

Mylimy się uważając, że wszawica to problem, który dotyczy biednych środowisk i jest związany z brudem.

Poniżej opisujemy jak rozpoznawać wszawicę, a co ważniejsze jak ją skutecznie leczyć.

Wszawica to poważna choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową. Niestety wiele osób uważa wszawicę za schorzenie związane z brakiem wystarczającej higieny i powód do wstydu. Wiele badań wskazuje, że to nieprawda. Wszy nie znają płci, wieku i statusu społecznego. Najczęściej atakują dzieci, jednak równie chętnie dotykają osoby dorosłe. Jeżeli w porę nie rozpoznamy i nie wyleczymy wszawicy głowy będziemy skazani na poważne konsekwencje zdrowotne. Wszy uszkadzają skórę głowy i ułatwiają wnikanie szkodliwych mikroorganizmów. Mogą być to groźne wirusy, bakterie i grzyby. W poniższym artykule opisujemy najważniejsze objawy wszawicy i skuteczne sposoby na wszy.

Objawy wszawicy

Przed rozpoczęciem leczenia wszawicy należy ustalić, czy schorzenie rzeczywiście wystąpiło. U większości osób, dolegliwość przejawia się charakterystycznym zestawem objawów, do których należą m.in. swędzenie głowy i powiększenie węzły chłonnych z towarzyszącymi powikłaniami bakteryjnymi. Symptomem rozstrzygającym jest obecność wszy i gnid. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem, możemy to zrobić przeczesując grzebieniem mokre włosy. Diagnozę warto potwierdzić u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

 

 

podstawowe objawy wszawicy - drapanie się

Drapanie się

Drapanie się jest jednym z podstawowych objawów wszawicy. Przynosi ulgę w swędzeniu wywołanemu przez wszy na głowie.
podstawowe objawy wszawicy - wszy na grzebieniu

Wszy na grzebieniu

Jednym ze sposobów wykrycia wszawicy jest przeczesanie mokrych włosów gęstym grzebieniem. Grzebień należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma na nim wszy.
podstawowe objawy wszawicy - Wszy lub larwy we włosach

Wszy lub larwy we włosach

Niezbitym dowodem wszawicy jest obecność żywych wszy między włosami lub ich larw.
podstawowe objawy wszawicy - Powiększone węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne

Nieleczona wszawica może doprowadzić do powiększenia węzłów chłonnych w pobliżu głowy. W takim przypadku lub jeśli wystąpią powikłania bakteryjne, należy umówić się na wizytę lekarską.

Leczenie wszawicy

Leczeniem wszawicy powinniśmy objąć wszystkich domowników. Tym sposobem unikniemy nie tylko dalszego rozprzestrzeniania, ale i nawrotów choroby. Skuteczne preparaty na wszy można uzyskać bez recepty w aptece. Nasza oferta obejmuje preparaty na wszy dostępne w postaci szamponu, płynu oraz sprayu. Po użyciu preparatu należy usunąć z powierzchni włosów martwe wszy i gnidy. Zadanie ułatwi dołączony do opakowania grzebień. Efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu produktu!

Leczenie – 4 proste kroki

rozpoznanie wszawicy głowy

1. Rozpoznanie
Przede wszystkim należy rozpoznać chorobę. Zastosuj się do zaleceń opisanych w części “Objawy wszawicy”.

szampon leczniczy na wszawicę SORA FORTE

2. SORA FORTE
Kup w aptece szampon leczniczy na wszawicę SORA FORTE. Działa już po pierwszym zastosowaniu.

Umyj głowę szamponem SORA FORTE

3. Umycie głowy
Umyj głowę szamponem SORA FORTE, aby pozbyć się wszawicy.

Ciesz się zdrowymi włosami

4. Zdrowe włosy
Ciesz się zdrowymi włosami. Dla zwiększenia skuteczności zaleca się powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach.

Dezynfekcja rzeczy

Dezynfekcja rzeczy to niezbędny element skutecznego leczenia wszawicy głowy. Czynnościom pielęgnacyjnym należy poddać pościel, kołdrę i poduszki osoby zarażonej. Ponadto zalecane jest wypranie odzieży oraz wyparzenie lub zamrożenie przedmiotów osobistych (takich jak szczotki, gumki do włosów i spinki). W przypadku wszy u dzieci należy pamiętać o zdezynfekowaniu zabawek! Pluszowe misie możemy włożyć do zamrażalnika albo wyprać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.