tubka

Strona główna / Blog / Mity o wszawicy

Mity o wszawicy

Mity o wszawicy

O wszawicy krąży wiele mitów. To dość dziwne, gdyż wszawica jest bardzo popularna u dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice jednak uważają temat za wstydliwy i rzadko wymieniają się poradami dotyczącymi walki z tą przypadłością. Wielu z nich niestety wciąż powtarza mity o wszawicy, które nijak mają się do rzeczywistości.

Choroba ubogich?

Wielu rodziców wciąż uważa, że wszy u dzieci pojawiają się tylko w rodzinach bardzo ubogich, które nie mogą zapewnić dzieciom odpowiedniej higieny. To nieprawda! Wystarczy, że jedno dziecko przyniesie wszy do przedszkola, a istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zarazi się nimi cała grupa, bez względu na status majątkowy rodziców. Dzieci często wymieniają się ozdobami do włosów, czapkami, lub podczas zabawy po prostu dotykają włosami. To wystarczy, aby maluch zaraził się wszawicą.

Nieuleczalna dla kobiet w ciąży?

Wiele osób powtarza też mit, jakoby wszawicy nie dało się wyleczyć u kobiet w ciąży. Rzekomo preparaty na wszawicę są bardzo silne, i mogłyby zaszkodzić maleństwu. To również nieprawda. Wśród wielu preparatów na wszawicę dostępne są i takie, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, karmiących mam, a nawet alergików. Wystarczy znaleźć dedykowany „wrażliwszym” osobom środek.

Każde dziecko musi przejść wszawicę?

Kolejnym mitem jest ten, jakoby każde dziecko musiało przejść wszawicę, gdyż w przedszkolu nie da się jej uniknąć. To oczywiście bzdura. W sklepach dostępne są nie tylko preparaty medyczne na wszawicę, ale również środki o działaniu profilaktycznym. Gdy tylko rodzic dowie się, że w przedszkolu malucha panuje wszawica, może on kupić płyn, by uchronić dziecko przed chorobą. Dobre płyny odstraszające wszy mają przyjemny, lekki zapach, maluch więc nie będzie buntował się przeciwko profilaktyce.

Wystarczy wyleczyć jedno dziecko?

Rodzice mylnie twierdzą też, że zaaplikowanie środka na wszy jednemu dziecku w domu rozwiązuje problem. Niestety, walka z wszawicą powinna objąć wszystkich domowników. Należy także dokładnie wyprać pościel, ręczniki i czapki malucha, a także wymienić jego szczotkę i ozdoby do włosów. Jeśli u rodzeństwa również pojawią się wszy, cały proces trzeba wdrożyć u wszystkich maluchów.