tubka

Strona główna / Blog / Szampon na wszy. Jak się go stosuje?

Szampon na wszy. Jak się go stosuje?

Szampon na wszy

Zwalczanie wszawicy u dzieci w wieku przedszkolnym to nieraz syzyfowa praca. Gdy rodzice zdążą zwalczyć wszy u swojego maluszka okazuje się, że pasożyty znów zaatakowały dzieci w przedszkolu, a maluch po raz kolejny padł ich ofiarą. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciw wszom – nawet w najlepszych przedszkolach są one prawdziwą zmorą.

Mycie głowy

Większość rodziców słyszała o specjalnych szamponach na wszy. Część z nich nie używała tego produktu, jednak powtarza mit, że szampon brzydko pachnie, szczypie, lub jest ciężki do zmycia. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne szampony na wszawicę u dzieci w niczym nie różnią się od zwykłych szamponów. Przed użyciem produkt należy solidnie wstrząsnąć, a następnie nanieść na mokre włosy dziecka, równomiernie rozprowadzając na włosach, za uszami i na potylicy. Szampon wmasowuje się, aby nieco się spienił. Maluch musi poczekać z szamponem na głowie około 10 minut. Warto założyć mu na ten czas jednorazowy czepek, który wzmocni działanie szamponu. Dziecko nie czuje w tym czasie żadnego dyskomfortu, nawet nie zauważy, że używamy innego szamponu niż zazwyczaj. Po 10 minutach szampon na  wszy spłukujemy bieżącą wodą. Włosy po umyciu dokładnie wyczesuje się grzebieniem, by usunąć z nich martwe wszy i gnidy. To wszystko! Na włosach malucha nie ma więcej pasożytów. Dodatkowo przez jakiś czas możemy stosować preparaty działające profilaktycznie, oczywiście nie możemy zapomnieć o dokładnym wypraniu ręczników, czapek, bluz z kapturem i poszewek od pościeli dziecka.

Mali alergicy

Rodzice małych alergików często boją się użyć szamponu na wszy, by maluchowi nie dały się we znaki objawy alergii. Powinni oni jednak zainteresować się delikatniej działającymi płynami, dedykowanymi kobietom w ciąży. Preparat nakłada się na głowę nieco inaczej, jednak jest równie skuteczny, jak zwykły szampon na wszy. Podobnie jak on, również nie sprawia maluchowi dyskomfortu zapachem czy intensywnym działaniem.