tubka

Strona główna / Blog / Sposób na wszy u dzieci

Sposób na wszy u dzieci

wszy u dzieci

Cały czas ma ona opinię „choroby biedoty”, pochodzącej z braku higieny i brudu. Jednak to nieprawda! Wszawica może dotknąć zarówno maluchy z uboższych, jak i z bardzo bogatych rodzin. Rodzice, którzy mieli już okazję spotkać się z tym problemem i znają dobre sposoby na wszy u dzieci, powinni śmiało dzielić się nimi z innymi rodzicami, by jak najszybciej zlikwidować problem.

Zdiagnozuj wszawicę

W walce z wszawicą bardzo liczy się czas. Im wcześniej ją wykryjemy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że maluch nie zarazi domowników ani tym bardziej innych dzieci w przedszkolu. Po czym poznać, że mamy do czynienia z wszawicą? Najczęściej rodzice poznają chorobę po tym, że dziecko często drapie się po głowie. To pierwszy sygnał świadczący o tym, że dzieje się na niej coś niedobrego. Aby się upewnić, trzeba zajrzeć we włosy malucha. Najlepiej jest przeczesać je palcami lub grubym grzebieniem. Jeśli znajdziemy w nich (lub na grzebieniu) niewielkie żyjątka lub malutkie jajeczka oznacza to, że nasz maluszek zaraził się wszawicą. Jeśli wszy jest dużo, sprawdźmy też, czy dziecko nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Jeśli są one powiększone, należy udać się z malcem do lekarza.

Jak radzić sobie z wszawicą?

Na szczęście na walkę z wszawicą są sprawdzone metody. Jak w przypadku każdej innej choroby, łatwiej jest jej zapobiegać niż ją leczyć. Wszawica przenosi się poprzez używanie tych samych rzeczy, co osoba zarażona. Uczmy więc maluszka, by nie zakładał czapek innych dzieci, nie używał ich spinek i gumek do włosów. Maluch powinien używać tylko swojego ręcznika. Gdy wszy pojawią się we włosach, najlepiej jest udać się do apteki po profesjonalny środek do walki z wszami. Przeważnie ma on postać szamponu do włosów, więc maluch łatwo podda się jego działaniu. Po umyciu głowy dziecka włosy należy dokładnie wyczesać, by usunąć z nich martwe wszy i gnidy. Zazwyczaj jedno użycie szamponu wystarczy, by pozbyć się problemu.