tubka

Strona główna / Blog / Jak skutecznie wyleczyć wszawicę?

Jak skutecznie wyleczyć wszawicę?

SORA - płyn do zwalczania wszawicy

Wszawica jest bardzo popularnym problemem, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy jeszcze nie bardzo radzą sobie z pojęciem „higiena”, często wymieniają się spinkami do włosów czy czapkami, wiec gdy choć jeden z nich złapie wszawicę, natychmiast ma ją cała grupa. Jednak wszawica, chociaż wielu rodzicom wydaje się wstydliwym problemem, jest bardzo łatwa w wyleczeniu. Powinno mówić się o niej więcej, a rodzice zamiast wstydzić, wymieniać między sobą spostrzeżenia dotyczące jej leczenia i profilaktyki. Jak skutecznie wyleczyć wszawicę u swojego dziecka?

Zdiagnozuj

Po pierwsze upewnij się, czy na pewno masz do czynienia z wszawicą. Jeśli Twoje dziecko uporczywie drapie się po głowie, musisz naocznie sprawdzić, czy pojawiały się na niej wszy lub ich jaja. Palcami lub gęstym grzebieniem przeczesz włosy malucha. Jeśli znajdują się w nich brązowe 2-3mm żyjątka i malutkie, 1mm białe kuleczki oznacza to, że maluch faktycznie złapał wszawicę. Obejrzyj dokładnie grzebień. Na nim o wiele wyraźniej zobaczysz, co zalęgło się na głowie dziecka. Jeśli maluch ma do tego powiększone węzły chłonne przy uszach, możesz być pewien, że to wszawica.

Lecz

Leczenie wszawicy nie jest trudne. Przede wszystkim wybierz się do apteki po dobry szampon na wszawicę. Umyj nim dokładne dziecku głowę. Warto sprawdzić włosy innych domowników, jeśli jeszcze któryś z nich ma objawy wszawicy, również powinien skorzystać z szamponu. Zbierz wszystkie rzeczy osobiste dziecka, które miały kontakt z jego głową. Przeważnie są to gumki do włosów, spinki, ozdoby, czapki, opaski czy bluzy z kapturami. Wszystko dokładnie wybierz w wysokiej temperaturze.

Zapobiegaj

Aby zapobiegać wszawicy należy tłumaczyć maluszkowi, dlaczego tak ważna jest higiena. Dziecko nie powinno wymieniać się z kolegami swoją czapką, szczotką, czy ozdobami do włosów. Regularnie sprawdzaj włosy dziecka, czy znów nie pojawiły się w nich wszy. Dokładnie rozczesuj włosy malca i często pierz jego rzeczy osobiste.