tubka

Strona główna / Blog / Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma wszawicę?

Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma wszawicę?

wszawica

Wszawica jest dość częstym problemem u dzieci w wieku przedszkolnym. To nie prawda, że to zmartwienie tylko biednych ludzi. Dotyka ono przedszkolaki z rodzin o różnym statusie materialnym. Wielu rodziców wstydzi się o niej rozmawiać. Niepotrzebnie – im więcej rodziców będzie wymieniało swoje spostrzeżenia dotyczące przebiegu i leczenia wszawicy, tym szybciej cała grupa maluchów wyzbędzie się problemu i uciążliwych objawów. Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma wszawicę?

Drapanie się po głowie

Pierwszym sygnałem, który niepokoi rodziców, jest to, że maluch wręcz natrętnie drapie się po głowie. Twierdzi, że cały czas go swędzi skóra pod włosami, najczęściej za uszami i z tyłu głowy. Jeśli drapanie trwa dzień czy dwa, nie ma się czym przejmować, być może dziecko po prostu ugryzł komar czy inny owad. Jeśli powtarza się bardzo często, i trwa kilka dni, maluch prawdopodobnie złapał wszawicę.

Powiększone węzły chłonne

Drugim objawem wszawicy mogą być powiększone węzły chłonne. Jeśli dziecko skarży się na bóle w okolicach szyi, a nie ma innych objawów przeziębienia, może być zarażone wszawicą. Jeśli mimo podjętych prób leczenia węzły nie wrócą do swoich normlanych rozmiarów, niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Obecność wesz i larw

Jeśli u malucha występują powyższe objawy, należy po prostu sprawdzić na własne oczy, czy we włosach dziecka nie ma wszy, larw ani jaj. Jeśli maluch ma krótkie włosy wystarczy przeczesać je palcami. Przy długich włosach wygodniej będzie je zmoczyć i przeczesać gęstym grzebieniem. Wszy mają brązowy kolor i około 2-3mm. Ruszają się po włosach i skórze, dlatego łatwo je zobaczyć. Jaja mają około 1mm, na pierwszy rzut oka mogą przypominać łupież. Jeśli okaże się, że nasz maluch faktycznie złapał wszawicę, nie ma powodów do paniki. Wystarczy poprosić w pobliskiej aptece o skuteczny preparat na wszy i umyć nim dziecku głowę. Najlepsze z nich przynoszą efekty już przy pierwszym myciu. Jeśli po kilku myciach wszy nie znikają, potrzebna będzie pomoc lekarza.