tubka

Strona główna / Blog / Profilaktyka wszawicy

Profilaktyka wszawicy

Kontrola występowania wszy we włosach dziecka

Profilaktyka wszawicy jest niezwykle ważna, zwłaszcza wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy przebywają ze sobą sporo czasu i jeszcze nie bardzo rozumieją, jak przenoszą się choroby i dlaczego higiena osobista jest taka ważna. Aby nie dopuścić do tego, by Twoje dziecko zaraziło się wszawicą wprowadź w domu kilka zasad i staraj się zaszczepić je swojemu maluszkowi.

Rzeczy osobiste

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że wszawica to nie choroba pochodząca z brudu. Tej przypadłości nie mają tylko dzieci z ubogich rodzin, może ona dopaść każdego z nas. Wszy bytują na skórze głowy, nieistotne jest, czy jest ona świeżo umyta czy brudna. Wszy przenoszą się podczas bezpośredniego kontaktu z nimi. Dlatego niezwykle istotne jest zachowanie higieny rzeczy osobistych, mających kontakt z włosami. Każda osoba w domu powinna posiadać swoją szczotkę do włosów i swój ręcznik. Maluchy należy uczulać, by nosiły tylko swoją czapkę i okulary, i nie pozwalały ich nikomu zakładać. To samo dotyczy różnego rodzaju ozdób do włosów: spinek, wstążek, ozdobnych gumek itp. Najczęściej to w ten właśnie sposób dzieci przenoszą wszy i gnidy z jednej głowy na drugą. Aby wszawica nie dopadła całej rodziny, te same zasady stosuj w domu. Każdy maluch i dorosły powinien używać tylko swoich rzeczy osobistych.

Co jeszcze można zrobić?

Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wszawicy w Twoim domu regularnie kontroluj skórę głowy sowich dzieci. Rób to zwłaszcza wtedy, gdy maluch wrócił z grupowej wycieczki lub jakiegoś wyjazdu. Pamiętaj o systematycznym praniu rzeczy osobistych dziecka, a gdy istnieje podejrzenie, że wszy trafiły do Twojego domu – dokładnie wypierz też rzeczy dorosłych. Na rynku dostępne są specjalne preparaty na leczenie, ale też na zapobieganie wszawicy. Warto mieć je w swojej domowej apteczce. Jeśli dowiesz się, że w przedszkolu dziecka pojawiły się przypadki wszawicy, profilaktycznie użyj ich na główce malucha. Jeśli maluch już zaraził się wszawicą, środka zapobiegawczego powinni użyć inni domownicy.