tubka

Strona główna / Blog / Bezpieczna walka z wszawicą

Bezpieczna walka z wszawicą

chłopiec

Wiele mówi się o tym, że zwalczanie wszawicy jest prawdziwym koszmarem. Maluchy w wieku przedszkolnym permanentnie zarażają się wszawicą od siebie nawzajem i nie raz walka z nią jest syzyfową pracą. Chociaż wielu rodziców stara się w domu wprowadzać zasady uczące malucha profilaktyki przeciw tej chorobie, czasami do zarażenia się dochodzi i tak, a efektywne wyplenienie wesz wymaga użycia specjalnych, dedykowanych do tego celu środków.

Silne działanie

Najprostsze w użyciu są specjalne szampony przeciw wszom. Wystarczy solidnie umyć nimi głowę, odczekać z pianą na włosach około 10 minut, spłukać szampon … i to wszystko. Włosy po umyciu trzeba dokładnie wyczesać. Możemy być pewni, że wszy i gnidy zostały uśmiercone, a skóra głowy i włosy są od nich wolne. Oczywiście trzeba pamiętać o dokładnym wypraniu pościeli, czapek, czy maskotek, które miały kontakt z głową osoby zarażonej. Jeśli jednak wiemy, że w przedszkolu do którego uczęszcza nasz maluch wszawica dalej panuje w najlepsze, warto zastosować dodatkowo preparat zapobiegający ponownemu zarażeniu.

Dla wrażliwych

Mocne preparaty nie są jednak wskazane dla osób szczególnie na nie wrażliwych: kobiet w ciąży czy alergików. Dlatego te osoby nie powinny używać szamponu, który delikatnie wnika w skórę głowy. Kobiety w ciąży w razie ataku wszawicy powinny zastosować lżejszy środek, w postaci płynu. Niestety jego użycie jest nieco trudniejsze. Płynem należy polewać skórę głowy i włosy – pasmo po paśmie, jak przy koloryzacji. Musi on znaleźć się na każdym zakamarku głowy. Z mokrymi od płynu włosami trzeba przeczekać około godziny, by mógł zacząć działać. Dopiero po tym czasie włosy można wyczesać, znów dokładnie – pasmo po paśmie z martwych wszy i gnid. Gdy głowa jest już czysta, należy spłukać ja wodą. Płyn nie wnika w skórę głowy tak jak mocny szampon, jest więc delikatniejszy dla organizmu. Jego zastosowanie wymaga jednak więcej zachodu, dlatego dla osób, które nie wymagają specjalnej opieki, zaleca się jednak mocny szampon.